top of page
Taavi Sumberg

Millal alustada ja kuidas valida lapsele õige spordiala?

Updated: Oct 19, 2022

Kuna erinevad uuringud kinnitavad erinevaid numbreid, ei ole trenniga alustamiseks kindlat vanust võimalik määrata. Kuid enne kuuendat eluaastat pole enamikel lastel veel piisavalt motoorseid oskusi, puudub vajalik tähelepanuvõime ning strateegia -ja meeskonnatunnetus, et organiseeritud treeningutes sihipäraselt toime tulla. Umbes kuuendaks eluaastaks on lapsed omandanud põhilised koordinatsioonimehhanismid ning neil on võime mängureeglitest aru saada.


Last võib aga esimeseks trennikogemuseks ette valmistama hakata oluliselt varem, sest kõiki põhioskusi nagu jooksmine, hüppamine, viskamine, püüdmine ja kukkumine saab arendada läbi aktiivse mängimise. Need tegevused ei nõua keerulisi kombinatsioone ning on lapsele lõbusad. Ka uuringud kinnitavad, et laps, kes on eelkooliealisena aktiivselt tegelenud põhioskuste arendamisega, on organiseeritud trennidega alustamisel eakaaslastest osavam ja enesekindlam.


Paljud vanemad, kes ise spordiga tegelenud, usuvad, et parim spordiala lapsele on just see, millega lapsevanem ise noorena kokku puutus või mida tänaseni harrastab. See spordiala võib lapsele sobida, kuid pole parim argument spordiala valikul. Lisaks ala tundmisele tuleks lähtuda ka lapse füüsilisest võimekusest, füsioloogiast, sotsiaalsetest oskustest, iseloomust ning eelkõige tema enda soovist.


Ükski spordiala pole nii tähtis, et laps peaks

kogu lapsepõlve ainult sellega tegelema.


Maailmas on palju edukaid tippsportlasi, kes olnud multisportlased ja tegelenud enne tippu jõudmist erinevate aladega. 18 hooaega NBA-s mänginud ja tänane Brooklyn Netsi peatreener Steve Nash alustas korvpalliga alles 13 aastaselt. Enne seda mängis ta jalgpalli (soccer) ja jäähokit. Shaquille O'Neal mängis enne kossule keskendumist Ameerika jalgpalli, Michael Jordan pesapalli ja Ameerika jalgpalli. NBA staar Tim Duncan oli varem ülepea andekas ujuja ja püüdis pääseda isegi 1992 Barcelona Olümpiamängudele kuniks orkaan Hugo hävitas tema kodulinna basseini.


Kas valida meeskonnasport või üksikala?


Enamus lapsi naudib meeskonnasporti, sest võite on vahva koos tähistada ja kaotusi lihtsam unustada. Meeskonda kuulumine on Maslow vajaduste hierarhias kolmandal püramiidi astmel ja inimloomusele omane. Meeskonnasport õpetab lapsele teistega arvestamist, toob juurde uusi sõpru, kes üksteist toetavad, motiveerivad ning paneb ühise eesmärgi nimel pingutama. Ühised pingutused viivad ühiste saavutusteni ning ühised saavutused tekitavad tugeva kambavaimu, mis omakorda muudab osalejad enesekindlaks. Populaarsed meeskonnaalad on pallimängud: jalgpall, korvpall, võrkpall, käsipall ja jäähoki.


Üksikalade spordilastel pole võimalik meeskonnale toetuda ning nemad võivad olla vaimselt haavatavamad, aga ka vaimselt tugevamad kuna õpivad end ise motiveerima ja kaotustega toime tulema. Individuaalalaga tegeleva lapse enesekindlus kasvab isiklike sooritusvõimete paranedes ja vastaseid murdes. Nad saavad ka treenerilt rohkem tähelepanu sest paremate tulemuste saavutamiseks õpivad treenerid tundma nende nõrkusi, mille kallal detailselt tööd tehakse. Üksikalade juures tuleks aga treeneri valikul eriti tähelepanelik olla kuna rohkema ühiselt veedetud aja jooksul õpib laps treenerilt lisaks sportlike soorituste arendamisele ka muid elutõdesid. Populaarsed üksikalad on tennis, golf, ujumine, kergejõustik, võitluskunstid, suusatamine.


Kehatüüp ja füüsilised omadused


Ära tee lapsele spordiala valides otsuseid vaid tema füüsiliste omaduste põhjal. Kui olete pikka kasvu vanemad, on ilmne, et ka lapsest kasvab pikem täiskasvanu, kuid sestap ei pea korvpall või võrkpall olema tingimata esmane valik. Laps võib nautida seda spordiala rohkem, kus tal on füüsilised eelised teiste ees ning mis sobib paremini tema kehatüübile, kuid spordiala valikul ei tuleks haakuda stereotüüpidesse. Selle asemel jälgi, mis spordialal ta end ise kõige paremini tunneb, sest ainult nii saab ta anda endast parima ja ka kauem trennis püsida.


Sinu eesmärk on tutvustada lapsele võimalikult palju erinevaid alasid, et selgitada välja see õige, millega ta algust teha võiks. Seega enne, kui teda hooaja alguses esimesse trenni registreerima hakkad ja uut spordivarustust kokku ostma ruttad, võiksid temaga esmalt erinevaid alasid pargis või koduaias proovida. Nii saad teda jälgida ja öelda, mida tehes ta entusiastlikum paistab. Tema esimene trennikogemus on edasise jaoks oluline ja peaks olema sama positiivne nagu esimene koolipäev, mida kõik ootavad ja mäletavad.



Kuid on üks spordiala, millest lapsevanemad ei tohiks mööda minna ja millest peaksid kõik lapsed alustama — see on ujumine. Ujumisoskus on eluliselt tähtis, olgu laps mistahes füüsiliste eeldustega, kõik peaksid õppima võimalikult varakult ujuma.




537 views0 comments

Comments


bottom of page