Ennekõike tuleks tõdeda, et kaotuste ja eksimuste kogemine spordis on vältimatu ning sportlased, olenemata oma staatusest, seisavad kogu karjääri silmitsi lüüasaamisega. Seetõttu oleks mõistlik lapsele juba varakult selgitada, et pidevalt 100% võita ja õnnestuda pole võimalik ning pealelöögil eksida, viskel vääratada või eduseis maha mängida, on spordi osa — keegi jääb alati kaotajaks.
Ära püüa last ebaõnnestumistest säästa.
Sageli tunneme, et kahjustame lapse enesehinnangut, kui laseme tal eksida. Kuid kõrgem enesehinnang areneb just siis, kui tuvastame lapse tugevad küljed ja anname talle võimaluse ebaõnnestuda. Kaotused on osa elust, olgu selleks eksamil läbikukkumine, armastatust lahkuminek, töökoha kaotus või ettevõtte pankrot — sport on suurepärane väljund kaotustega toimetuleku oskuse arendamiseks. Luba lapsel eksida ja räägi talle ebaõnnestumise eelistest.
Kui sinu spordilaps ebaõnnestub ja sa näed, et ta elab seda üle, too talle näiteid tema spordiala tuntud nägude kohta, kes samuti varasemalt eksinud on. Või meenuta näiteid laiast ilmast, sest ka maailma parimad eksivad. See aitab tema kõikuma löönud meelel kosuda ja pilti positiivsemaid värve tuua. Kui sul endal häid näiteid varrukast võtta pole, siis siin on sulle paar lugu:
1994 aasta jalgpalli MM-il Ameerika Ühendriikides eksis itaallane Roberto Baggio finaalmängu penaltiseeria viimase lööjana ning virutas palli üle värava, misjärel krooniti Brasiilia neljandat korda maailmameistriks. Seda intrigeerivat kohtumist vaatas otsepildis 2 miljardit inimest üle maailma. Kuid vaatamata 1994 aasta eksimusele õnnestus Baggiol neli aastat hiljem Prantsusmaa MM-il oma viga lunastada, kui asus penaltit realiseerima Tšiili vastu ning lõi mängu lõpus Itaaliale viigivärava. See oli tema esimene penalti pärast 94 aasta eksimust. Hiljem sepistas viskibränd Johnnie Walker sellel suurejoonelisel narratiivil põhineva reklaamklipi koos Roberto Baggio endaga. Leiad selle YouTube keskkonnast, kui kirjutad otsingusse “Johnnie Walker - Roberto Baggio”
Kaheksa kordne olümpiavõitja, üheteistkümne kordne maailmameister, 100 meetri, 200 meetri ja 4 × 100 meetri teatejooksu maailmarekordi omanik Usain Bolt tegi 2011 aasta kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Lõuna-Koreas 100 meetri finaalis valestardi ning diskfalifitseeriti. Jooksu võitis tema kaasmaalane Yohan Blake. 2017 aastal toimuval kergejõustiku maailmameistrivõistlustel Londonis jooksis 4 × 100 meetri teatejooksu finaalis Usain Bolt jamaikalaste ankrumehena, kui teda tabas finišisirgel ootamatu jalavalu ning tema vigastuse tõttu tuli Jamaikal katkestada. Teatejooksu finaalis triumfeeris korradajariik Suurbritannia uue rahvusrekordiga.
Ameerika üliõpilasliiga (NCAA) läbi aegade edukaim
korvpallitreener John Wooden ütleb: “Kui sa ei tee
mängus vigu, siis sa ei teegi seal platsil midagi.”
Kui spordilaps väljakul eksib, ei tohiks treener teda selle eest karistada, teda platsilt eemaldada ja kellegi teise vastu välja vahetada. Eksimuste tegemine spordis, eriti just noores eas on vajalik ning õpetab palju rohkem kui pidev õnnestumine.
2021 aasta jaanuaris tegi Ameerika ülikooliliigas kõrgeimas divisionis korvpalli mängiv eestlane Kerr Kriisa võibolla senise elu halvima mängu, kui tema kodumeeskond Arizona Wildcats kaotas UCLA Bruins meeskonnale 75:59. Kriisa, kes alustas kohtumist Arizona ülikooli algviisikus ja viibis oma meeskonna mängijatest platsil kõige enam, ehk 35 minutit, ei tabanud mängu jooksul mitte ühtegi kaheteistkümnest pealeviskest, eksides kolmel kahepunkti viskel ja tervelt üheksal kolmepunkti viskel. Arizona meeskonna peatreener Tommy Lloyd ütles aga pärast mängu pressikonverentsil järgmist: “Kerr on kõva vend. Kui sa oled nii hea ja agressiivne mängija, juhtub ikka selliseid päevi. Me ei hakka talle sellepärast pingeid peale panema. Ta on meie mees ja küll ta uuesti õnnestuma hakkab. Olen selles kindel."
Kui peatreener Lloyd oleks Kriisa nii paljude järjestikuste eksimuste järel välja vahetanud, saanuks ta mängu võibolla muutuse tuua, kuid niisamuti oleks võinud rikkuda ta Kerri enesekindluse. Järgmises mängus Arizona State vastu sai Kriisa kaane pealt lendu, tulistas kaks tabavat kolmepunktiviset ning Arizona Wildcats võitis mängu 67:56. Mõned päevad hiljem korduskohtumises UCLA Bruins meeskonna vastu viskas Kriisa 16 punkti ning Arizona Wildcats võitis mängu 76:66. Enne seda võitu olid nad kaotanud UCLA Bruinsile 6 mängu järjest. Sähh sulle ebaõnnestumisi. Kriisa edu elab.
Ka lapsevanem ei tohiks lapse eksimuse järel moraalitsema hakata või teda muul viisil karistada. Laps saab suurepäraselt aru, kui tegi spordis vea või halva mängu. Karistamise asemel süsti positiivsust, peata õõtsuma läinud enesekindlus ja säilita tema võitlustahe.
Kuidas pöörata kaotus spordilapse kasuks?
"Eksisin karjääri jooksul üle 9000 viske. Kaotasin peaaegu 300 mängu. Mind usaldati 26 korral, et teha võiduvise, aga ma eksisin. Olen korduvalt ja korduvalt ebaõnnestunud. Kuid just sellepärast olengi edukas."
See on Michael Jordani tsiteering raamatust “Nike Culture: The Sign of the Swoosh”, millest tehti ka Nike reklaam. Sõnumiks on, et meil kõigil tuleb elus ette hetki, kus peame kaotusega silmitsi seisma. Kuid me ei tohiks lasta hirmul takistada oma unistuste poole püüdlemist. Ebaõnnestumist kogedes tunneme küll kaotusvalu, kuid see paneb meid rohkem pingutama ning aitab tugevamaks saada.
Kaotusega toimetulek ja vigadest õppimine eristab suurepäraseid sportlasi keskpärastest.
Kui noor korvpallur viskab võistlustel kuuest vabaviskest sisse ühe ja tema meeskond kaotab vastastele kogu mängu kahe punktiga, ei ole kossumees vabavisetes mitte ainult kehv, vaid veab alt kogu oma meeskonda. Tema ebaõnnestumine on talle aga suurimaks tagasisideks ning tal tuleks formaalsele treeningule lisaks oma nõrkade külgedega eraldi tegeleda, et enesekindlus tagasi võita ja tulevikus vähem eksida.
Kaotusega hästi toimetulev sportlane, kes saab maha mannetu sooritusega, kuid asub koheselt oma nõrku külgi parandama ning eraldi harjutama, ei saa mitte lihtsalt parem sportlane vaid oskab edaspidi saavutatud edu ka rohkem hinnata. Edukad sportlased on õppinud kaotustele tõhusalt reageerima, sest kaotusvalu tekitab neis produktiivset stressi ja paneb nad kiirelt lahendusi leidma.
Comments